Psihološke karakteristike mentalno zaostale dece 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Visoka škola za vaspitače strukovnih studija

Психолошке карактеристике ментално заостале деце
Појам и облици менталне ретардације
„Важно је на који начин говоримо о особама с менталном ретардације – да ли кажемо „ментално ретардирани“ или „особе са менталном ретардацијом“. Не изоставити реч особа је битно како би смо и себи и другима посветили да говоримо у првом реду о особима, људским бићима.“
Током година мењали су се и начини на које разликујемо особе с менталном ретардацијом, нпр. Већини је познат модел у којем разликујемо различите степене менталне ретардације, па тако постоји:
Лака ментална ретардација
Умерена ментална ретардација
Тежа ментална ретардација
Тешка ментална ретардација
Ова четири ступња менталне ретардације разликује се према коефицијенту интелигенције, при чему термин - лака ментална ретардација – означава IQ између 50 и 69, а – тешка ментална ретардација – IQ испод 20.
Шта је то ментална ретардација?
Под менталном ретардацијом најчешће подразумевамо сва питања која узрокују израженији успорени интелектуални развој детета, те заостаје на осталим подручијима тиме условљеног развоја.
Ментална ретардација је термин за сплет симптома кој укључују успореност у учењу основних моторичких и језичких вештина за време детињства, и код одраслих за коефицијенд интелигенције значајно нижи од просека. Један од критеријума за дијагнозу менталне ретарадције је резултат од 70 или испод на тесту интелигенције и потешкоће у прилагођавању. Особе са менталном ретардацијом могу бити описане као особе с потешкоћама у развоју и учењу.
Нивои или облици менталне ретардације
Постоји велики број система класификација ментално ретардираних особа, услед међузависности биолошких, психолошких и социјалних утицаја на настанак менталне ретардације. Данас је опште прихваћен систем класификације на основу тежине симптома, а сходно томе и следећи термини: лака ментална ретардација, умерена ментална ретардација, тежа ментална ретардација и дубока ментална ретардација.
Следећа класификација менталне ретардације користи се као уобичајена, утемељена на Wechsler Adult Intelligence Scale ( WAIS ).
Врста
IQ
Тешка ментална ретардација
Испод 20
Тежа ментална ретардација
20-34
Средња ментална ретардација
35-49
Умерена ментална ретардација
50-69
Гранична ментална ретардација
70-79
Најновији поступак разликује ове особе и према интезитету подршке који је потребан појединој особи. За сваког појединца се одрђује интезитет подршке који му је потребан како би могао успешно функционисати у својој социјалној средини. Модели подршке су: повремена, ограничена, опсежна и свеобухватна, при чему повремена подршка означава пружање краткотрајне помоћи у неким животним ситуацијама, а свеобухватна је трајно присутна у свим ситуацијама током живота.
Ментална ретардација није болест, не може се излечити. То је развојни поремећај, па зато и кажемо да ове особе имају „ тешкоће у развоју “. Сви људи пролазе кроз исте фазе развоја, а код особа с менталном ретардацијом је примећено успорено напредовање у појединој фази те заустављање развоја у некој фази. Може се приметити заостајање у развоју говора и комуникације, перцепције ( опажање спољног света), памћењу, тешкоће у задржавању пажње, у моралном развоју, развоју социјалних вештина, емоцијалном развију и развоју личности.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!